Select Page

1.dan: Haarlem

 
Polet iz Benetk proti Amsterdamu je hitro minil. Po pristanku smo obiskali eno najstarejših mest na Nizozemskem, Haarlem. Zelo simpatično, nekoč pomembno in bogato pristaniško mesto, nas je pričakalo okrašeno v novoletnem blišču. Paziti smo morali na kolesarje, ker švigajo iz leve in desne. Nizozemska je po številu koles na prebivalca na prvem mestu v svetu. Čisto vsak Nizozemec ima v lasti vsaj eno kolo. Pot preko kanalov nas je pripeljala na Grote Markt (Veliki trg), kjer stoji simbol mesta – cerkev Sv. Bava. Po krajšem sprehodu smo se utrujeni od dolgega dne vrnili v hostel.
2.dan: Zaanse Schans / Volendam / Amsterdam
 
Dan se žal ni začel po naših vremenskih željah in tako smo morali spoznati tudi deževno, vetrovno in hladno Nizozemsko. Prva postaja s hitrim in točnim vlakom je bil Zaanse Schans, kjer stojijo mlini na veter. Enega smo obiskali, zlezli na vrh in spoznali njegovo uporabo  v preteklosti. Ni se uporabljal samo za mletje žita, temveč še za mnoge druge pomembne dejavnosti, kot npr.  črpanje vode iz kanalov ter proizvodnjo prahu iz katerega so izdelovali barve. Obiskali smo proizvodnjo sira Gauda, ki je najbolj znan Nizozemski sir. Nato smo si ogledali zgodovino in izdelavo še enega tradicionalnega produkta, cokel. Popoldne smo obiskali romantično vasico Volendam, ki leži v zalivu severno od Amsterdama. Za konec dneva pa smo se na kratko zaustavili še v Amsterdamu, kjer bomo sicer preživeli cel jutrišnji dan.

3. dan: Amsterdam 

 
Današnji sončni dan smo preživeli v Amsterdamu. Dopoldne smo obiskali Rijks muzej – nizozemski narodni muzej, ki hrani eno največjih zbirk umetnosti na svetu. Nato je sledil ogled mesta in glavnih znamenitosti. Živahne ulice polne domačinov in turistov smo raziskovali v prostem času. Sledila je vožnja z ladjico po kanalih, kjer smo izvedeli veliko zanimivega o t.i. “severnih Benetkah”. Obiskali smo še en nizozemski fenomen, to je garažna hiša za 7000 koles v centru mesta. Popoldne smo obiskali muzej Ane Frank, judovske deklice, katere družina se je 2 leti uspešno skrivala pred nacisti, nato pa so jih aretirali Nemci. Vojne razen očeta žal ni preživel nihče. Dnevnik Ane Frank je pretresljivo pričevanje in opomnik, da se to, kar se je zgodilo Ani in njeni družini, ne bi smelo nikoli več ponoviti. Zvečer smo organizirali še turnir biljarda v hostlu, kjer so se pomerili dijaki in profesorji.
 
 

4.dan: Rotterdam – Amsterdam

 
Predzadnji dan smo se s hitrim vlakom odpeljali do Rotterdama. Železniško omrežje na Nizozemskem je gosto in vlaki so pogosti. Vlak je na poti dosegel hitrost skoraj 150km/h. Med ogledom Rotterdama smo spoznali, da je bilo staro pristaniško mesto ob začetku 2. svetovne vojne popolnoma uničeno ob nemškem bombardiranju. Danes starih stavb praktično ni. Po vojni so začeli graditi novo mesto in razvijati pristanišče, ki je danes največje v Evropi. Vanj pride večina blaga na naš kontinent. Obiskali smo informacijski center pomorskega muzeja, kjer so nam razložili več o tej pomembni gospodarski panogi. Najbolj zanimiva in nenavadna zgradba v Rotterdamu je nova moderna tržnica, v kateri je tudi največja garažna hiša v mestu. Tu je poleg tržnice še preko 200 stanovanj. Popoldan so imeli dijaki prosti čas za zadnje nakupe v Amsterdamu.

5. dan: Zandvoort

Zadnji dan smo se najprej zapeljali z vlakom v priljubljeno nizozemsko letovišče Zandvoort, kjer nas je pričakal močan in sunkovit jugozahodnik. Kljub vetru smo se sprehodili po peščeni plaži do Severnega morja ter si ogledali mesto. Nato smo se z vlakom odpeljali do letališča Schipol, kjer se je naša nizozemska avantura tudi končala. Čakal nas je le še polet proti Ljubljani, kjer smo vsi bili že z mislimi pri prihajajočih božičnih praznikih.

Dostopnost